Irisariánstvo – alebo prečo je tá rastlina v každej druhej predzáhradke zaujímavá?

Irisov je veľké množstvo druhov, no mne najviac k srdcu prirástli vysoké bradaté irisy. Ich kvitnutie je síce len časovo obmedzená májová párty, ale stojí za to. Niektoré zvyknú kvitnúť aj opakovane počas leta. Majú veľké kvety s jemnou vôňou, zložené z viacerých typov okvetých lupienkov a chlpaté brady.

Aj vďaka svojej nenáročnosti a suchomilnosti majú šancu prežiť v našej trvalkovej záhrade rezaných kvetov a v budúcich rokoch sa máte na čo tešiť! Neviem sa dočkať prvého májového irisového kvetinového konceptu.

A keďže krátko kvitnú a už teraz je mi za nimi smutno, zvečnila ich Janka Korček svojim objektívom, nech sa mám na čo pozerať do ďalšieho kvitnutia.

Irisarián je človek, ktorého uchvátili irisy viac ako by bolo zdravé. Toto postihnutie sa môže prejavovať rôzne - od zakladania stále nových políčok pre nové varianty týchto opticky návykových rastlín, cez obsedantné snorenie po nových druhoch, zdielanie nadšenia z ich volánikov a brád s ostatnými irisariánmi až po vysoký stupeň irisariánstva - samotné šľachtenie svojej novej varianty.

Existujú rôzne spoločnosti, kde sa združujú ľudia s touto diagnózou a zdielajú svoj irisový svet. Stať sa irisariánom vôbec nie je ťažké - niekedy stačí zopár detailnejších pohľadov na neskutočne prepracovanú štruktúru kvetu s rafinovanou a nenapodobiteľnou farebnosťou.

najrozmanitejšie

štruktúry, textúry,

volániky, záhyby

a chlpaté brady

hriešna to rastlina!

nechať sa opojiť irismi vôbec nie je zložité

rafinovaná

farebnosť ako z encyklopédie farebných kombinácií od Sanzo Wada

Share this story